İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Muhabbet kuşları beslemeye başlayanlar için bilgiler

Muhabbet kuşları beslemeye başlayanlar için bilgiler

Muhabbet kuşları beslemeye başlayanlar için bilgiler

Evcil hayvanlar göz önüne alındığı zaman evde en çok beslenen kuşlardan biri de muhabbet kuşlarıdır. İnsanlarla iletişimi kuvvetli ve sevimli olan bu kuşlar, çok sayıda renkleri de içinde barındırır. Muhabbet kuşları, kolay bakımı olan hayvanlardır ve ilk defa bakacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç madde mevcuttur.

Muhabbet kuşlarının sesleri ne ifade eder?

Kuşlar sesleriyle tamamen ne istediklerini belirtmektedir. Bu nedenle ilk defa besleyenler için açıklayacağımız bu seslerin ne ifade ettikleri oldukça önemlidir.

* Tiz ses çıkaran muhabbet kuşları; kendilerini korkmuş ya da stresli hissettikleri için bu sesi çıkarırlar fakat doğal ortamlarında ise birbirlerini bulmaya çalıştıkları zaman bu sesi çıkarırlar.

* Islık çalan muhabbet kuşları; mutlu ve sevinçlilerdir. Her şey istedikleri gibi ve yolunda olduğu için ıslık çalarlar. Bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur. Bu sesi duyduğunuz zaman sizde çok mutlu olacaksınız demektir.

Muhabbet kuşları ne yer ?

Sorumluluğu tamamen size ait olduğu için muhabbet kuşları ile ilgilenmek ve yemeğini, suyunu vermek gibi temel ihtiyaçları da karşılamanız gerekmektedir. İnsanların yaptığı hatalardan biri de sadece yem vermektir fakat bu kuşlar sadece yem yemezler. Muhabbet kuşlarının insanlar gibi vücutlarına almak zorunda olduğu besinler mevcuttur. Marul, havuç, şeftali, kiraz ve kayısı gibi besinleri vererek kuşlarınızın daha sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz. Böylece mutlu olmalarını da sağlayacaksınız ve sürekli ıslık sesi duyarak sizde mutlu olacaksınız.

Muhabbet kuşları nasıl eğitilir?

Öncelikle kafeslerini karanlık ve sessiz bir yere asla koymamanız gerekmektedir. Genellikle oturma odası ya da salonda yer verilmeli ve cama, kapıya yakın tutulmamalıdır. Ev halkına alışması göz önüne alınarak oturduğunuz yere yakın bir konumda bulundurmalısınız. İlk 7 gün herhangi bir eğitim verilmemelidir ve kuş, bu sayede yeni yerine alışmak için birkaç gün kendi haline bırakılmalıdır.

Kafesini sesli ve güneş gören bir odaya koyduktan sonra her gün yem ve su değişikliği yapmanız gerekmektedir. Bu sayede kendini mutlu hissedecektir. Eğitim verdiğiniz konunun sonunda ona mutlaka ödül vermelisiniz ve onu heyecanlandıran bir ödül olmalıdır. Bu sayede sonuca daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap