İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Kedi ve Köpek İçin Tarak Nasıl seçilir ?

Kedi ve Köpek İçin Tarak Nasıl seçilir ?

Kedi ve Köpek İçin Tarak Nasıl seçilir ?

Deri ve tüy sağlığı evcil hayvanlarımız için çok önemlidir. Bunu etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenleri ve kolay çözümlerini kısaca işleyebiliriz.

Evcilinizin yediği kuru mama -özel bir sağlık sorunu yoksa- en önemli etkendir. Hem kalitesi hem evcilinizin metabolizmasına uygunluğu açısından kuru mama seçiminizin özenli olması gerekir. Mamanın içeriğinde evcilinize alerji yapan bir ürün bulunursa genelde ilk etkiler deri ve tüyde belirir. Tüylerde dökülme, deride kızarma bu etkilerden başlıcalarıdır. Bu sebeple kuru mama seçimini yaparken bir veterinere danışmanız doğru bir adım olabilir.

Tüy dökülmeleri mevsimsel de olabilmektedir. Genelde evcillerin tüy dökmesi sıcak havalarda artar. Sıcak havalarda bu dökülmeyi azaltabilecek çeşitli vitamin destekleri kullanabilirsiniz. Özellikle kediler için tüy yumağını önleyici vitaminler çok sık kullanılmaktadır. Tüyleri dökülen kediler kendilerini temizlerken tüylerin bir kısmını yutarlar ve midelerinde biriktirirler. Bu macunlar kedinizin hem tüy hem mide sağlığını destekler.

Tüy sağlığı için yapılabilecek en sağlıklı ve doğru hamle, evcilinizi kaliteli bir tarakla rutin olarak taramanızdır. Piyasada birçok marka ve model gözükmektedir. ‘’Tarağımı nasıl seçeceğim?’’ sorusuna birkaç farklı yönden cevap verebiliriz.

Köpeğinize doğru köpek tarağı  seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar; tüy uzunluğu,  tarak ucunun derinliği ve evcilinize uygunluğudur. Taraklar genelde uzun tüylü ve kısa tüylü olarak ikiye ayrılır. Evcilinizin tüy boyuna göre tercih yapmanız önemlidir.

Uzun tüylü köpekler ya da kediler için üretilmiş tarakların ağız kısmı daha derin olur ve daha çok tüy alabilirler. Uzun tüylü bir köpeği kısa tüyler için uygun bir tarakla da tarayabilirsiniz ama sonucunda tarağın ucunda topaklanmış tüyler ve karışmış bir tüy yumağı bulabilirsiniz.

Yıkama sonrasında kolay taranması için köpeğinizin veya kedinizin şampuanının da önemi vardır. Şampuanlar; yaşa, tüy rengine, tüy uzunluğuna ve içeriğine göre seçilebilir. Yıkanmadan sonra yapılan tarama işleminin yanında 3-4 gün aralıklarla bu tarama işlemini rutinleştirmeniz gerekir.

Kedilerde tarama ise köpeklere göre biraz daha kolaydır. Hem hacim hem de hareketlilik olarak kediler taranmaya daha müsaittir. Kedinizin tüylerini tararken derisine çok baskı yapmamanız önemlidir. Fazla baskı kedinizin canını acıtacak ve tarağa alışmasını zorlaştıracaktır.

Kediniz için tarak seçerken kısa veya uzun tüylü olmasına göre ve tarak ucunun şekline göre seçmeniz önemlidir. Ucu sivri taraklar kedinizin derisine zarar verebilir. Taraklar metal saplı, tahta saplı ve plastik saplı gibi kategorilere ayrılır. Sap kısmının malzemesi sizin konforunuz için çeşitlendirilmiştir. Temizlenme kolaylığına göre de seçim yapabilirsiniz.

Tarakla işiniz bittikten sonra ucunda toplanmış tüyleri bir peçete yardımıyla ya da uygun daha küçük bir tarakla temizleyebilirsiniz. Bazı taraklarda kendiliğinden temizlenmesini sağlayan bir düğme bulunur. Bu düğmeye bastığınızda tarağın dişlerinin arkasından bir mekanizma ortaya çıkar ve toplanmış tüyün otomatik olarak düşmesini sağlar.

Tarak ve fırça görevi gören eldivenler de mevcuttur. Bu eldivenleri elinize takıp kedinize avcunuzun içiyle masaj yapabilirsiniz. Bu kedinizin hoşuna gidecektir. Avuç içi kısmında bulunan minik çıkıntılar kedinizin fazla tüylerini kolaylıkla alır. Bu eldivenler uygulama sonrasında kolayca temizlenir.

Kedinizi taramanıza rağmen etrafın tüy olması özellikle yaz aylarında çok normaldir. ‘’Kedim taramama rağmen tüy döküyor, bu tarak başarısız.’’ diye düşünmemelisiniz.

Özellikle uzun tüylü kedilerin dökülen tüylerini temizlemek zorlu bir iştir. Bu işlem için size yardımcı olabilecek çeşitli ürünler de bulunmaktadır. Koltuğunuza, elbiselerinize veya yatağınıza yapışan tüyleri yapışkanlı tüy toplama ruloları ile kolayca alabilirsiniz. Bu tüy toplama ruloları genelde yaprak yapraktır. Kullanımı bittiğinde rulodan koparıp çöpe atabilirsiniz.

Kedi ve köpeklerimiz zaman zaman dışarıdan pire kaparlar. Pirenin geçmesi için çoğunlukla çeşitli malzemeler deriye uygulanır ve sonrasında bir tarak yardımıyla ölü asalakların atılması sağlanır. Petleriniz için özel olarak üretilmiş pire ve kene tarakları bu noktada devreye girer. Geniş kedi ve köpek tarağı seçeneklerine petlebi.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Pire ve kene taraklarının en önemli özelliği dişlerinin sık olmasıdır. Sık olan bu dişler tüylerin arasındaki pire veya keneleri oradan sıyırır. Bu tarakları da hassas bir şekilde petinizle temas ettirmeniz gerekir. Herhangi bir tüy topağının arasına girerse o tüyleri kesmek durumunda kalabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin yanında bazı evcillerin tıraşa da ihtiyacı olabilir. Özellikle ataları soğuk iklimde yaşayan köpek türleri yaz aylarında sıcak yüzünden zorlanırlar ve çok tüy dökerler. Tüylerinin kesilmesi hem ruh hem de beden sağlıklarını korumaya yardımcı olur.

Yorum Yap