İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Kedi Hastalıkları ve Belirtileri

Kedi Hastalıkları ve Belirtileri

Kedi Hastalıkları ve Belirtileri

Türkiye’de genellikle evcil hayvan denilince akla ilk kedi gelmektedir. Çoğu evde en az bir tane bulunan kedi, bazen birden fazla bile olmaktadır. Özellikle hayvanseverlerin en hassas noktalarından biri olan kedilere, evde bakılırken bilinmesi gereken hastalıkları da mevcuttur. Kediler genellikle insanlarla aynı hastalıklara maruz kalmaktadır ve belirtileri bakımından kolay anlaşılmaktadır. Erken teşhis ve müdahale tabi ki kediler içinde oldukça önemlidir.
Kedi aldıysanız ve bakmaya yeni başlayacaksanız kesinlikle aşılarını yaptırmaları ve minik dostunuzu hastalıklara daha dirençli bir hale getirmelisiniz. Kedi hastalıkları denilince en çok bilinenler ise; nezle, enfeksiyon, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklardır fakat bunlardan başka ve kedileri son derecede huzursuz eden hastalıklarda mevcuttur.

Kedi nezlesi

İnsanlarda meydana gelen belirtilerle aynıdır. Kedilerinde burnunun akması, gözlerinin yaşlanması ve öksürme gibi belirtilerle teşhis edebileceğiniz bir hastalıktır.

İdrar yolu enfeksiyonu

Bu rahatsızlığı anlamanız için biraz gözlem yapmanız gerekmektedir. Kediler genellikle idrar yolu enfeksiyonu olduğu zaman idrar yaparken zorlanma ve kaçırma gibi belirtiler göstermektedir. Bazı zamanlarda idrarda da kan görülebilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız anda veterinere gitmenizde fayda vardır.

Böbrek rahatsızlığı

Kedi hastalıkları arasında en kolay anlaşılabilir rahatsızlık türüdür. Kedinizin halsizliğinden, kusmasından ve idrara çıkmama probleminden hemen anlayabilirsiniz.

Mide rahatsızlığı

Kediniz yemek yedikten sonra hemen kusmaya başlıyorsa mide rahatsızlığı olabilir. Bu durumda ona daha hafif yiyecekler vermeli ve en yakın veterinere götürmelisiniz.

Apse hastalığı

Bu hastalık kış aylarında değil ama yaz aylarında kedilerin kendilerini sokağa atmalarıyla birlikte görülmektedir. Özellikle yazlığınız varsa ve kediniz sürekli dışarıdaysa apse olabilir. Başka kedilerin ısırmasıyla birlikte şişme ve kızarıklık meydana gelmektedir. Bu da kedinizi oldukça huzursuz edebilir.

Diyabet

Kedinizin diyabet olduğunu sürekli su içmesinden anlayabilirsiniz. Gün içerisinde 3 kere su içiyorsa bu sayı 6 ve 7’e çıkmaktadır. Bu su içme isteğiyle birlikte sürekli idrar yapma ve halsizlikte belirtiler arasında yer almaktadır.

Mantar hastalığı

Mantar hastalığının belirtileri ise kaşıntı, tüy dökme ve kızarıklık gibi olduğu için kolayca anlayabilirsiniz. Bu hastalığın tedavisi uzun bir süreçte devam edebilir.

Tüm bu hastalıklar göz önüne alındığında belirtileri anladığınız an, size en yakın veterinere gitmeniz gerekmektedir.

 

 

Yorum Yap