1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Muhabbet kuşlarıyla ilgili en çok merak edilenler
reaksiyion-alkis

Muhabbet kuşlarıyla ilgili en çok merak edilenler

Muhabbet kuşlarıyla ilgili en çok merak edilenler

Bu seferki yazımızda muhabbet kuşları ile ilgili en çok merak edilen soruları sıralıyoruz. Bu sevimli kuşlar genellikle herkes tarafından merak edilmektedir. Nasıl eğitilir, ne yer, ne sıklıkta su verilir gibi alışılmış soruların dışında merak edilen birkaç soru daha mevcuttur. Muhabbet kuşlarının nasıl uyuduğu, en rahat hangi kelimeleri konuştukları ve kaç sene yaşadıkları gibi sorulara da açıklık getirmekte fayda vardır.

Muhabbet kuşları en çok hangi kelimeleri rahat bir şekilde söyler?

Evinizde beslediğiniz muhabbet kuşları konuşsun diye elimizden gelen her şeyi yaparız ve konuştukları andan itibaren de çok mutlu oluruz. Bu kuşların konuşurken rahat söyleyebildiği birkaç kelime mevcuttur. Evde deneme yaparken özellikle bu kelimeleri sıralamanızda fayda vardır. Küçük bir bebek gibi düşünerek hareket etmelisiniz. Cici, baba, anne ve dede gibi kelimeleri çok kolay söyleyeceklerdir. Bu kelimeler tekrar şeklinde olduğu için ilk etapta 4 kelime ile alıştırma yapmaya başlamalısınız. Birkaç ay sonra rahatlıkla bu kelimeleri söyleyecektir ve daha sonrasında öğretebileceğiniz kelimeler ise; merhaba ve nasılsın gibi kelimeleri olabilir.

Muhabbet kuşları kaç sene yaşar?

Muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süreleri 5 ile 10 sene olarak bilinmektedir. Bu sürenin uzayıp kısalması tamamen bakımıyla ilgilidir. Bazı kuşlar hastalandıkları zaman erken tedavi ile birlikte hiç hastalanmamış gibi yaşamına devam edebilmektedir. Tamamen periodik bakımları ve kontrolleri ile bu süreyi siz belirleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının hastalıkları nelerdir?

Muhabbet kuşları da insanlar gibi soğuk algınlığı, ishal ve mantar hastalığına kapılabilmektedir. Burada en önemli nokta sizin bu hastalığı anlayıp en yakın veterinere gitmeniz olacaktır. Hastalıkları anlamanız içinde belirtiler mevcuttur. İştahsızlık, dışkının değişik olması, gözlerinin şiş olması, kusma ve zayıflama gibi belirtileri vardır.

Muhabbet kuşu yıkanır mı?

Muhabbet kuşlarıyla ilgili sorulan en çok sorulardan biridir ve bu soru kuşun türüne göre değişkenlik göstermektedir. Yıkanmaları açısından herhangi bir problem yoktur fakat bazı muhabbet kuşları yıkanmaktan pek hoşlanmazlar. Bunun için yıkama metotları denemelisiniz. Küçük bir kap alıp orada yıkayabilir ya da içi su dolu spreylerle deneyebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta kuşunuzun türü ve suyu sevip sevmemesidir.

Yorum Yap