İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Köpek ağlaması nasıl geçer ?

Köpek ağlaması nasıl geçer ?

Köpek ağlaması nasıl geçer ?

Köpek ağlaması

Evde köpek beslemeye başlayacak olan kişilerin en çok korktuğu ve özellikle de yavru köpek bakımı yapan kişilerin de çok sık karşılaştığı durumların başında, köpeklerin ağlaması gelmektedir. 6 aydan fazla olan köpeklerde çok nadir görülüyor olsa da, annesinden yeni ayrılmış ve alışık olmadığı bir ortama gelen köpeklerin sık sık ağladığı ve özellikle de geceleri bu ağlamanın daha fazla olduğu bilinmektedir. Köpek ağlaması nasıl geçer konusunda, kişilerin öncelikli olarak iyi bir gözlemci olması gerekmektedir. Köpeğinizin hangi durumlarda ağladığını ya da hangi zamanlarda bu ağlamaların sıklaştığını tespit etmeniz gerekmektedir. Çünkü, köpeklerde ağlama durumu kesinlikle hafife alınmamalıdır. Bu durum, köpeğinizin mutsuz olmasından kaynaklanan bir durum olacağı gibi, acıkma ya da herhangi bir hastalığın da belirtisi olabilecektir.

Köpek ağlaması konusunda, öncelikle ilk kez yavru köpek besleyenlere tavsiyelerde bulunmak gerekecektir. Genellikle 3 ya da 4 aylıkken sahiplenilen köpeklerin, geç saatlerde ağlamaya başladığı bilinmektedir. Bu durumun nedeni, köpeğinizin annesi ve varsa diğer yavrulardan ayrı kalmış olmasıdır. Bu durumda köpeğinizi kesinlikle yalnız bırakmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Her ne kadar köpeklerin dış ortama çabuk ayak uydurduğu düşünülse de, yavru köpeklerin dış hayattan çok fazla korktuğu bilinmektedir. Bundan dolayı eğer köpeğinizi dışarıda besliyorsanız ve köpeğiniz ağlıyorsa, akşamları eve alma yoluna gidebilirsiniz. Eğer ağlamanın sıklığı artıyorsa, bu durumda ilgiyi biraz daha arttırmanız gerekmektedir.

Köpeklerdeki ağlama sorunu, mama seçiminden de kaynaklanabilmektedir. Özellikle kuru mamaya geçişler sırasında köpeklerin zorluk çektiği ve aç kaldıklarından dolayı da ağladıkları bilinmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak ise çok daha kolaydır. Bu gibi durumlarda, ekonomik açıdan imkanınız varsa, başlangıç için kuru mama ile konserve mamaları karıştırarak köpeğinize sunabilirsiniz. Bu süreçte ise ara öğünlerde sadece kuru mama vererek köpeğinizin kısa sürede alışma sürecini tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerdeki ağlamaların bir diğer nedeni ise, parazitlerdir. Özellikle erişkin köpeklerde zaman zaman dış parazitler köpeklere acı verebilmektedir. Bu durumu önlemek için ise tek yapmanız gereken köpeğinizin derisini incelemek ve en kısa sürede de köpeğinizi veterinere götürmenizdir.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Güzel bir yazı olmuş