1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Kedi Maması Hakkında Bilgiler

Kedi Maması Hakkında Bilgiler

Kedi Maması Hakkında Bilgiler

Kedilere yiyecek olarak ne verilir?

Kedi besleyen kişilerin, genellikle kuru mama tercih ettikleri bilinmektedir. Gerek ekonomik açıdan uygun olması gerekse kediler tarafından sevilerek tüketiliyor olmasından dolayı kuru mamanın tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak, kediler diğer evcil hayvanlara göre mama konusunda oldukça seçicidir. Bundan dolayı doğru mamayı bulana kadar kişilerin sıkıntı yaşaması olası bir durumdur. Ayrıca, evde beslenen kedilerin kısırlaştırılıyor olması da mama konusunda daha ayrı bir özen gerektiren durumlardandır.
Kişiler sürekli olarak mama almak yerine, kedilerine daha alternatif besinler aramaktadır. Kedilere yiyecek olarak ne verilir ya da kedilere mama dışında ne verilir gibi konularda yapılan araştırmalar bunun en güzel örneğidir. Kediler elbette mama dışında birçok besini kolaylıkla tüketebilmektedir. Ancak, mamaya bile zor alışan kedilerin farklı bir besine alışması sonrasında, kuru mamaya geçişlerde çok büyük problemler yaşayabileceğini unutmamalısınız. Kedinizin mama yememesi durumunda ya da mamaya alternatif olarak tercih edebileceğiniz besinler konusunda ise şu sıralamayı yapabiliriz.

Ne Yapılmalıdır?

  1.  Kediniz eğer kuru mama yemiyorsa, doğrudan yeni bir mama almamalısınız. Gün içerisinde kedilerin 6 ya da 7 saatte bir kesinlikle beslenmesi gerekecektir. Eğer kediniz bu süre içerisinde hala bir besin tüketmemişse, bu durumda alternatif olarak çiğ olmamak kaydıyla besin verebilirsiniz.
  2. Kuru mama alırken miktar açısından fazla almak yerine deneme ürünlerine yönelmeli ya da çok düşük miktarlarda mama almalısınız. Bu sayede kediniz için en doğru mamayı bulurken ekonomik açıdan da masraftan kaçınmış olursunuz.
  3.  Kediler kuru mamaya göre konserve yani yaş mamaları daha çok sevmektedir. Ancak bu duruma çok dikkat etmelisiniz. Çünkü birçok kedi konserve mamaya alıştıktan sonra, kuru mama tüketimine yaklaşmamaktadır. Bunun yerine belirli aralıklar ile konserve mama vermelisiniz.
  4.  Yavru kedilere kuru mama doğrudan verilmemelidir. Onlar için özel olarak hazırlanan mamalardan yavaş yavaş verilerek 1 hafta içerisinde kuru mamaya geçiş sağlanmalıdır.
  5.  Kedilerde kuru mamaların çok sık değiştirilmesi de kedilerin mama tüketimi yapmamasına neden olmaktadır.
    Kedi maması seçimi ve kedinizin ırkı da mama tüketiminde etkilidir. Bundan dolayı mama seçimlerinde veterinerden destek almalı ve mama yemediği durumlarda da yine veterinerinize danışmalısınız.

Yorum Yap