İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

Evlerde yaşayan kedilerin büyük bir kısmı, sizinle ve evin diğer bireyleri ile yaşamaya alıştığından dolayı, evde herhangi bir yabancı kişinin olması durumunda tepki gösterebilmektedirler. Ancak bu tepki kediden kediye farklılık gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak, kedilerin bir kısmı tepkisini yalnızca kalarak geçirebilmektedir. Yani, eve misafiriniz geldiğinde ya da durumlar istediği gibi olmayınca, farklı bir odaya giderek orada bekleyebilir ya da tepkisini uyuyarak da gösterebilir. Ancak, her kedi bu kadar masum olmayabilir. Bazı durumlarda kedi tıslaması olarak da adlandırılan ve kedilerin daha agresif olduğu anlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar sadece eve gelen misafirler değil, tüm bireyler için sorun yaratabilecektir.Kedi tıslaması durumu, sürekli oluyorsa, buna kesinlikle önlem almanızda fayda vardır.

Kedi tıslaması için de dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir.

  •  İlk olarak kedinizin sizinle birlikte evin bireyi olduğunu unutmamalısınız. Bundan dolayı gelen konuklarınızdan dolayı kedinizi farklı bir odaya götürmekten kaçınmalısınız. Bu durum kediler üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkarabilmektedir. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda kedinizin sürekli olarak miyavlaması ya da gelen konuklar başta olmak üzere sizlere de tıslamasını beraberinde getirebilecektir. Bundan dolayı kedinizi misafiriniz geldiğinde stresten uzak tutmalısınız.
  • Kedilerin bazı dönemlerde agresif oldukları bilinmektedir. Eğer kediniz kısırlaştırılmamışsa ve çiftleşme dönemi yaklaşmışsa, kedinizin tıslamasının sebebi bu olabilir. Bunun için uygun bir eş bulabilir ya da veteriner hekim ile diyalog kurarak kedinizin kısırlaştırılmasını sağlayabilirsiniz.
  •  Misafirlerinizin kedinize sesini yükseltmesine ya da onlara ani temaslarda bulunmasına izin vermemelisiniz. Çünkü bu durumlarda kedilerde iç güdüler devreye girecek ve doğrudan savunmaya geçecektir.
  •  Eğer kediniz siz dahil olmak üzere, evde bulunan herkese tıslıyor ve gergin hareketlerde bulunuyorsa, bu durumda bazı sağlık problemlerinin olduğundan da söz etmek mümkündür. Bundan dolayı hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından bir uzman veterinerden destek almanız doğru olacaktır. Bazı hormonal tedaviler ile hem kedilerin normal gerginlikleri hem de kızgınlık dönemindeki gergin hallerinden kurtulmak mümkündür.
    Kedi tıslaması ile ilgili dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken en basit yöntemler bu şekildedir.

Yorum Yap