1. Ana Sayfa
  2. Kediler
  3. Ev kedisi ve Dışarıda Karşılaşabileceği Tehlikeler

Ev kedisi ve Dışarıda Karşılaşabileceği Tehlikeler

Ev kedisi ve Dışarıda  Karşılaşabileceği Tehlikeler

Ev kedisi ve Dışarıda Karşılaşabileceği Tehlikeler

Ev kedileri, sokaktaki hayattan uzaklaştıklarından dolayı, açık alanda birçok yetkilerini kaybetmektedirler. Birçok kedi ağaçlara tırmanıyor ya da özgür ve dikkatli bir şekilde geziyor olsa da, sokaklar ev kedileri için çok tehlikeli olabilmektedir. Bundan dolayı, evlerde beslenen kedilerin kaçma durumlarına karşı bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Ev kedisi sokağa çıktığında, genellikle inşalarda, çıkan ani seslerden ya da en basiti arabaların hareketliliğinden korkarak panik haline girebilmektedir. Bu durumda hızlı bir şekilde koşan kedilerin araçlardan dolayı yaralanması ya da gözden kaybolması söz konusu olabilmektedir. Birçok kedi sahibi, kedilerini köpekler gibi gezdirmek istese de, bu durum anlaşılacağı gibi çok da kolay olmayacaktır.

Kediler ile köpekleri kıyasladığımız zaman kedilerin özgürlüklerine daha düşkün oldukları açık bir şekilde görülecektir. Bundan dolayı kedilere tasma takılarak gezdirmenin çok da mümkün olmadığı açık bir şekilde görülecektir. Eğer tüm bu risklere rağmen kedinizin sizinle birlikte gezmesini istiyorsanız, ona iyi bir eğitim verecek olan uzmanlardan destek alabilir ya da küçük yaşlardan itibaren onun sokağa alışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ev bahçeli ise, kedinizi iyi havalarda açık alana çıkarabilir ve alışmasını sağlayabilirsiniz.

Kediler ne kadar eğitim alırlarsa alsınlar, tepkileri daha ani olacağından dolayı köpekler gibi gezdirilemeyecektir. Ancak, sizin gideceğiniz herhangi bir mekana sizinle gelebilir ve burada sizler ile vakit geçirebilirler.

Kedilerini sokakta gezdirmek isteyen kişilerin büyük bir kısmı kedilerinin bütün gün evde sıkıldığını düşünen kişilerdir. Bu kişilerin kedilerini sokağa çıkarma riskini almalarının yerine, onlara evde özel bir alan oluşturmaları daha doğru olacaktır. Bunun için kedi evleri veya tırmanma tahtaları tercih edilebilir. Evin küçük bir kısmını kaplayacak olan bu eşyalardan özellikle evler, kedinizi mutlu edecektir. Farklı modelleri olsa bile, bu evlerde kedinizin hem uyuyabileceği hem de tırmanma alanlarında vakit geçirebileceği bölümler bulunmaktadır. Ayrıca bu evleri kullanan kedilerin bir süre sonra bu alanı benimsediği ve farklı alanlara da yönelmediği de bilinmektedir. Bundan dolayı, hem evinizde kediniz için özel bir bölüm oluşturmak hem de kedinizin zaman geçirebilmesi için bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap