1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Yeni Doğum Yapmış Kedi Ve Yavruları Hakkında Bilgiler
reaksiyion-alkis

Yeni Doğum Yapmış Kedi Ve Yavruları Hakkında Bilgiler

Yeni Doğum Yapmış Kedi Ve Yavruları Hakkında Bilgiler

Yeni Doğum yapmış Kedi Ve Yavruları Hakkında Bilgiler

Bildiğimiz üzere yeni doğum yapmış kedinin yavrusu doğduğunda daha gözleri kapalı,hareket kabileyetleri yok denecek kadar yavaş ve kendisi beslenemicek kadar ufak olurlar.Ancak yeni doğmuş yavruların bakımı için en büyük sorumluluk anneye düşer.Yeni doğum yapmış kedi yani yavru kedilerimizin annesinin görevleri doğum gerçekleştiği ilk saniyelerde başlar.Kedi doğumu gerçekleştiğinde anne kedi, kedi yavrusunu zarından çıkararak plasentayı yer.Genellikle içgüdüsel olarak bu görevi yaparlar.Bazen işler ters gidebilir anne bu görevi başaramayabilir.Burda görev bize düşer.Sokak kedileri diğer cins kedilere göre daha az insan yardımına ihtiyaç duymaktadırlar.Eğer bir kedimiz doğum yapıcaksa izlemeli ve gözlemlemeli yavrunun zardan çıktığına emin olmalıyız.

Yeni doğum yapmış kedi,yavru kedinin göbek bağını yedikten sonra kedi yavrusunu yalayarak kurutur ve bu sayede yavrunun kan dolaşımınıda hızlandırmış olucaktır.Eğer anne kedi bu görevi yapmıyorsa kuru bir peçete ile yalayormuş gibi peçete yardımıyla kurutabiliriz.Kedi doğumu bu sayede gerçeklemiş oluyor ancak annenin görevi bunlarla bitmiyor tabi.

 

Yeni doğum yapmış kedi nasıl beslenmelidir?

  • Protein ve yağ oranı yüksek mamalar veya yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Sürekli mama veya yemeğe ulaşabilir durumda olmalıdır.
  • Su tası sürekli kontrol edilmeli susuz bırakılmamalıdır.
  • Sıvı mama ve vitamin takviyesi yapılabilir.

 

Kedi yavrusu gelişim süreci nasıl olur?

Tamamen anneye bağlı olan yavrular özgürlüğünü birkaç hafta içersinde elde eder.

Gözlerinin açılması ve görme kabiliyenin gelişme süreci 2-3 haftayı bulmaktadır.

Hareket kabiliyetleride göreme duyusuna eş zamanlı olarak gelişir.Yavrular tüm davranışlarını 7. ve 8. haftada tamamlamış olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yavru Kedi bakımı Nasıl Yapılır ? ,adlı yazımdada detaylı olarak anlattığım gibi yavru kediler doğduklarında narin ve savunmasız olmaktadırlar.Dış etkenlerden korunmalı beslenmesine dikkat edimelidir.Yavrular susuz kalmamalı su durumuna özen gösterilmeli ve soğuk yerlerde tutulmamalıdır.Dış parazitlere 3-4 haftalık olana kadar mudahalae edilmemeli 3-4 haftalık olduktan sonra müdahale edilmelidir.Yavru kedilerin gelişim süresinde annenin beslenmesine de dikkat edilmeli ve gözlenmenmelidir.Anne kedinin doğru beslenmesi yavru kediler için öenmli bir faktör teşkil etmektedir.

Kedi doğumu ve gelişim süreçlerini günden güne takip edilmeli olası yanlış gelişen sonuçlarda araştırılmalı ve veteriner hekime başvurulmalıdır.

 

Yorum Yap