İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi Genel
  3. Köpeklerin Mama Yememesi Sorunu

Köpeklerin Mama Yememesi Sorunu

Köpeklerin Mama Yememesi Sorunu

Köpek bakımı sırasında neredeyse her bireyin başına gelen durumların başında, köpeklerin mama yememesi gelmektedir. İster yavru isterse de erişkin bir köpek bakıyor olun, zaman zaman bu gibi sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. Kişiler genellikle köpeklerinin mamasını sevmediği düşüncesi ile mama değiştiriyor veya da yavru köpek maması tercih ediyor olsa da bu durum kesinlikle yanlıştır. Çünkü, köpeğin mama yememesi durumuna çözüm bulmak için ilk olarak durumun nedenlerinin net bir şekilde anlaşılması gerekmektedir.

Köpeklerin mama yememesi durumunun genel olarak saptanmış nedenleri şu şekildedir.

  1. Hastalık
  2. Aşı
  3. Seyahat
  4. Mama seçimi
  5. Davranış bozuklukları

Köpeklerin mamalarını tüketmemelerindeki nedenlerin başında bu beş durum gelmektedir. Bundan dolayı, mama tüketimi bittiğinde ilk olarak veterinere başvurmanızda fayda vardır. Veterinere başvurduğunuz zaman kısa bir süre içerisinde herhangi bir hastalığın olup olmadığı anlaşılacak ve çözüm yolları size sunulacaktır.

Köpek bakımı konusunda, aşılar oldukça önemlidir. Bu durum sadece köpeğe bakan kişiler için değil köpeğinizin sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedir. Bundan dolayı veterinerinizin belirtmiş olduğu aşı takvimine dikkat etmeli ve günlerini geçirmeden de aşılarını yaptırmanız gerekmektedir. Gençlik hastalığı olarak bilinen durumların yanı sıra iç parazitlerin de iştahın kalkmasına neden olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı hem veteriner hekim kontrolü hem de aşılar oldukça önemlidir.

Köpek maması fiyatları, araştırıldığı zaman oldukça geniş bir aralığa yayılmaktadır. Kişiler çok ucuz fiyatlardan mama alabileceği gibi, neredeyse bu ucuz mamaların 4 5 katı kadar fiyattaki mamalara da rastlaması mümkündür. Burada fiyattan çok mamanın içeriğine bakmanız gerekmektedir. Çünkü, köpek mamalarının içerisinde, genellikle fiyata bağlı olarak et grubu ağırlıklı olmakta ya da tam tersine tahıl ağırlıklı mamalar karşınıza çıkmaktadır. Ancak, mama alımı konusunda kesinlikle en pahalı mamanın en iyisi olduğu algısı ortaya çıkmamalıdır. Bunun yerine, veteriner hekimden destek almalı ya da köpeğinizin ırkına göre en uygun mamanın hangisi olduğunu kendiniz araştırmalısınız. Eğer köpeğiniz için doğru bir mama seçimi yapamazsanız, ilk olarak köpeğinizin mamayı yememesi durumu ortaya çıkacak sonrasında da farklı sorunlar ortaya çıkacaktır.

Yorum Yap