1. Ana Sayfa
  2. Köpekler
  3. Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Ev ortamında köpeğe tuvalet eğitimi verebilmek için, öncelikli olarak köpeğinizin öğrenme yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. 1 yaş ve üstü köpeklere, evinizde kendi yöntemlerinizle eğitim verebilmeniz oldukça zor bir işlemdir. Fakat 1 yaş üzerindeki köpeğinizin eğitim almasını istiyorsanız, bunun için bir eğitmen tutmanız şarttır. Yavru köpekler, tıpkı bir bebek gibidir. Sizin hareketlerinizi izler ve zamanla aynılarını kendisi de yapmaya başlar. Bu bakımdan yavru köpek tuvalet eğitimi, yaşını geçmiş köpeklere tuvalet eğitimi vermekten çok daha kolaydır. Peki yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl olmaktadır? İşte bu konuda size vereceğimiz tavsiyeler, sizi bir eğitmen masrafından kurtaracaktır. Öncelikli olarak bir yavru köpek sahibiyseniz ve bu köpeğinize nasıl eğitim vereceğinizi bilmiyorsanız, bundan sonraki yazdıklarımızı okurken çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verebilmek adına ilk denemeniz gereken yöntem, kum havuzu yöntemidir. Kum havuzu, köpeklerin rahat bir biçimde tuvaletlerini yapabilmesi ve aynı zamanda evi kirletmemesi adına yapılmış olan bir nesnedir. Bir adet kum havuzu satın alarak, köpeğinizin tuvaletini yaptığını anladığınız esnada bu kum havuzunun içerisine köpeğinizi bırakmak, zamanla köpeğiniz üzerinde alışkanlık yapacaktır. Tabi ki bu süreç biraz uzun ve zorlu olacaktır. Köpeğinizin kum havuzuna tam anlamıyla alışabilmesi adına en az 1 aylık bir süreç yaşanması gerekmektedir. Sizin bu konuda göstereceğiniz sabır, köpeğiniz için olumlu yansımalarla sonuçlanacaktır. Yavru köpek tuvalet eğitimi işleminde ilk uygulanması gereken adım, şüphesiz bu kum havuzlarıdır.

Peki kum havuzu dışında, yavru köpeklere nasıl tuvalet eğitimi verilir? Dediğinizi duyar gibiyim. Kum havuzu dışında, ev ortamında köpeğinize tuvalet eğitimi verebilmek için deneyeceğiniz bir yol daha bulunmaktadır. Bu yol, tuvalet kelimesini köpeğinize öğretmektir. Yani köpeğiniz tuvalet kelimesini duyduğunda, tuvalet bölgesine giderek, bu alana tuvalet ihtiyacı gidermelidir. Bu kelimeyi köpeğinize öğretebilmek için de uygulamanız gereken yöntem, köpeğiniz evin ortasında tuvaletini yaparken onu alıp, kum havuzunun içerisine götürmeli ve götürürken ‘’tuvalet’’ kelimesini telaffuz ederek, köpeğinizin bunu anlamasını sağlayabilirsiniz. Emin olmalısınız ki, deneyeceğiniz bu yöntemde çok başarılı sonuçlar alacaksınız.

Yorum Yap